Kajetan Mochtak

Wpis

wtorek, 01 lutego 2011

Profesor Kajetan Mochtak cv

Kajetan Mochtak, wybitny polski pianista i pedagog. Urodził się w Warszawie 8 sierpnia 1923 roku i tam też zmarł 19 lutego 1991 roku. Kształcił się w Konserwatorium Warszawskim w klasie prof. Marceliny Kimontt-Jacynowej. Dysponował ogromnym talentem, opanował po mistrzowsku wirtuozowską technikę pianistyczną, zaś jego grę cechowała głębia oraz bogactwo dynamiki i kolorystyki brzmieniowej, a przede wszystkim wielka siła ekspresji. Z różnych powodów nie otrzymał nigdy dyplomu ukończenia wyższej uczelni muzycznej. Odniósł wielkie sukcesy w zakresie pedagogiki pianistycznej i organowej i w  tym zakresie  posiadł gruntowną wiedzę teoretyczną poprzez wnikliwe studiowanie bogatej literatury przedmiotu. W 1960 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki skierowało go do pracy w Wietnamie, gdzie przygotował do pracy kadrę nauczycieli fortepianu o wysokich kwalifikacjach, a wśród nich m.in. Thai-Ti Lien, matkę i pierwszą nauczycielkę Dang Thai-Sona -laureata I nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), czym zaskarbił sobie głębokie uznanie, wdzięczność i otrzymał wysokie odznaczenie wietnamskie.

Był uwielbianym przez uczniów profesorem Szkoły Muzycznej II st. przy ul. Miodowej w Warszawie. Do jego uczniów spotykających się z Mistrzem na lekcjach prywatnych  zaliczyć należy plejadę młodych, koncertujących już wirtuozów oraz późniejszych znakomitych pedagogów - m.in. byli to Marek Toporowski, Tomasz Adam Nowak, Przemysław Kata, Robert Grudzień, Krzysztof  i Grażyna Rynkiewiczowie i wielu innych.

Kajetan Mochtak wywarł niezwykły, niemożliwy do przecenienia wpływ na rozwój polskiej pianistyki II poł. dwudziestego wieku. Z wielką wdzięcznością wspominają go zarówno pianiści i organiści koncertujący na wielu estradach świata i Polski,  jak też ci muzycy, którzy poświęcili swe życie pracy pedagogicznej, uzyskując znakomite efekty w tym zakresie.

www.myspace.com/kajetanmochtak

Żródło: www.grudzien.pl

Inicjatorem i opiekunem blogu Profesora Kajetana Mochtaka jest Robert Grudzień  robert@grudzien.pl

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
kajetanmochtak
Czas publikacji:
wtorek, 01 lutego 2011 09:43

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • kajetanmochtak napisał(a) komentarz datowany na 2011/02/01 18:35:44:

    Wystartowala także strona na www.facebook.com
    z prof Kajetanem Mochtakiem

  • kajetanmochtak napisał(a) komentarz datowany na 2011/02/01 18:36:51:

    www.myspace.com/kajetanmochtak

Dodaj komentarz